έγγραφαεκπαιδευτικό υλικόπεριβάλλοντο βήμα των εκπαιδευτικώνσυνδέσειςσύλλογος γονέων

Εκδηλώσεις   2009-10   2010-11   2011-12  2012-13  2013-14  2014-15

Ο "Πλούτος" του Αριστοφάνη

...... και μετά την παράσταση αποχαιρετιστήκαμε πλούσιοι

από συναισθήματα αγάπης κι ευφορίας

με την ευχή μας να τα συνοδεύει σε όλη τους τη ζωή.

ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ.

Τα παιδιά  της Δ’ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Παλαιοκάστρου παρουσίασαν στις 13 Ιουνίου2016 την θεατρική παράσταση « Τα καινούργια ρούχα του Βασιλιά» εξ ολοκλήρου στα Αγγλικά , υλοποιώντας ένα πολιτιστικό  πρόγραμμα με στόχο την εξοικείωση τους  με την γλώσσα και την ανάπτυξη ομαδοσυνεργατικων δεξιοτήτων . Το αποτέλεσμα ήταν απόλυτα ικανοποιητικό και  δόθηκε η υπόσχεση να συνεχιστεί η προσπάθεια και την επόμενη σχολική χρονιά.

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 10 Ιουνίου και τη Δευτέρα 13 Ιουνίου 2016 πραγματοποιήθηκαν στο  σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες , στο πλαίσιο της λήξης του σχολικού έτους, στις οποίες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας. Οι μαθητές διασκέδασαν συμμετέχοντας σε ομαδικές δραστηριότητες, χορούς και παιχνίδια και έμαθαν να συνεργάζονται για την επίτευξη ενός κοινού στόχου.

«Το δέντρο που έδινε»

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Ποίησης στις 21/3, την Παγκόσμια ημέρα Θεάτρου στις 27/3 και την Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου στις 2/04, οι μαθητές/τριες του Α2 ετοίμασαν μια γιορτή. Κατά τη διάρκεια της γιορτής αυτής παρουσιάστηκε δραματοποιημένο το παραμύθι του Σελ Σιλβερστάιν «Το δέντρο που έδινε» ,καθώς και ποιήματα που έγραψαν οι ίδιοι οι μαθητές. Η γιορτή έκλεισε με το τραγούδι «Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο» σε μουσική του Γ. Χατζηνάσιου και στίχους του Μ. Μπουρμπούλη.

Η παρουσίαση αυτή ήταν αποτέλεσμα του εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποιείται από την αρχή της σχολικής χρονιάς με θέμα «Εγώ ένας ξεχωριστός άνθρωπος». Στόχοι του προγράμματος αυτού είναι η ενίσχυση αυτοπεποίθησης των μαθητών  και  η καλλιέργεια της μεταξύ τους συνεργασίας.

Υπεύθυνοι γιορτής:  Τολούδη Δέσποινα, δασκάλα Α2΄ τμήματος
                            Τόγια Άλκηστη, μουσικός
                            Γκιούνα Αγάπη, εκπαιδευτικός Θεατρική Αγωγής

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Ε1 και Ε2.

Υπεύθυνοι γιορτής:  Παρούσογλου Καλλιόπη, δασκάλα Ε1΄ τμήματος
                            Γαλάνης Γιώργος,  δάσκαλος  Ε2΄ τμήματος
                            Καραφυλιά  Μαρία και Λύσσα Βασιλική, εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής
                            Τόγια Άλκηστη, μουσικός
                            Γκιούνα Αγάπη, εκπαιδευτικός Θεατρική Αγωγής

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού,  τα παιδιά

της Α΄ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν στις υπόλοιπες τάξεις το τραγούδι

«Όχι στη βία, ναι στη φιλία».

Με τους στίχους, τη μελωδία και το ρυθμό, οι μικροί μαθητές, - τριες κατάφεραν να μεταφέρουν και να προάγουν το μήνυμα της φιλίας και της ανοχής στη διαφορετικότητα.

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας

Την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, στο κτήριο "Παύλος Μελάς", η γιορτή των Χριστουγέννων από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Β1΄ και Β2.

Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό παίζοντας και διασκεδάζοντας ταυτόχρονα.

Στην εκδήλωση συμμετείχε η χορωδία του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι γιορτής: Μπάρμπας Κωνσταντίνος, δάσκαλος Β1΄ τμήματος

Αλετράς Αντώνης, δάσκαλος Β2΄ τμήματος

Τόγια Άλκηστη,  εκπαιδευτικός  Μουσικής

Γκιούνα Αγάπη, εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής

Φωτογραφίες από τη γιορτή

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του σχολείου μας για τη συμπλήρωση 42 χρόνων από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.

Η  γιορτή μας έλαβε χώρα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.  Μετά την ομιλία του κ. Τσελέπη Γιώργου, δασκάλου του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Δ τάξης  παρουσίασαν με μεγάλο ενθουσιασμό το μικρό μας αφιέρωμα μέσα από αφηγήσεις και τραγούδια που ξεσήκωσαν  τους  παρευρισκομένους.

Την ευθύνη της γιορτής μας είχαν οι δάσκαλοι των τριών τμημάτων (κ.κ. Βαλδούμα Π., Κουμούτσογλου Κ., Τσίκνας Γ.) σε συνεργασία με τη μουσικό μας κα Άλκηστη Τόγια.

Η γιορτή για την επέτειο του "OXI"

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Τάξης, την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2015, παρουσίασαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας τη γιορτή για την επέτειο του '40. Μέσα από θεατρικά δρώμενα, αναγνώσματα, ποιήματα και τραγούδια ζωντάνεψαν τις μνήμες της εθνικής επετείου και τίμησαν τους ήρωες και τις ηρωίδες που αγωνίστηκαν ενάντια στους κατακτητές.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι δασκάλες της Γ΄ Τάξης, Γουτκίδου Κατερίνα , Τυριλιώμη Ευαγγελία και η μουσικός του σχολείου μας Τόγια Άλκηστις.

Επιστροφή στην αρχή