Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Fax. 2310696925
mail@dim-palaiok.thess.sch.gr

αρχικήτο σχολείο μαςπροσωπικόσκάκιτραγούδιααφιερώματαεκδηλώσειςολοήμερο

έγγραφαεκπαιδευτικό υλικόπεριβάλλοντο βήμα των εκπαιδευτικώνσυνδέσειςσύλλογος γονέων

Εκδηλώσεις   2009-10   2010-11   2011-12

Kαλοκαιρινές αθλητικές εκδηλώσεις  του σχολείου μας

Στις 11 και 13 Ιουνίου, τις πρωινές ώρες, πραγματοποιήθηκαν οι αθλητικές-χορευτικές δραστηριότητες και παιχνίδια όλων των τμημάτων του σχολείου μας με μεγάλο ενδιαφέρον από την πλευρά των μαθητών μας. Τις  δραστηριότητες των παιδιών συνόδευαν οι δάσκαλοι των τμημάτων.

Την επιμέλεια και οργάνωση των δραστηριοτήτων είχαν οι δασκάλες Φυσικής Αγωγής :

Καραφυλιά Μαρία και Λύσσα Βασιλική

Φωτογραφίες από τις αθλητικές δραστηριότητες

ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ 12o ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2013

Στο 12ο Ατομικό Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Δυτικής Θεσσαλονίκης, που διοργανώθηκε στ
o 1ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης, το Σάββατο 2 Μαρτίου 2013, 7 μαθητές του σχολείου μας πήραν την πρόκριση για την Τελική Φάση του Ατομικού Σχολικού Σκακιστικού Πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης Χαλκιδικής.

Πιο συγκεκριμένα:

- η Γαλάνη Δήμητρα, της Ε΄ Τάξης, πήρε την 3η θέση στα κορίτσια (μετάλλιο),

- ο Ξανθός Κωνσταντίνος, της ΣΤ΄ Τάξης, πήρε την 4η θέση,

- ο Κούτρας Θεόδωρος, της Ε΄ Τάξης, πήρε την 4η θέση,

- η Σοϊλεμεζίδου Ειρήνη, της ΣΤ΄ Τάξης, πήρε την 4η θέση στα κορίτσια,

- ο Κούτρας Ευστάθιος, της Β΄ Τάξης, πήρε την 6η θέση,
- ο Σοϊλεμεζίδης Κωνσταντίνος, της Γ΄ Τάξης, πήρε την 10η θέση,
-ο Κόκκαλης Κωνσταντίνος, της Ε΄ Τάξης, πήρε την 18η θέση (μετάλλιο, 1ος μαθητής χωρίς αθλητικό δελτίο).
Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Απονομή μεταλλίων  9ου  Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος  Σκάκι 2012-2013

Την Πέμπτη, 20  Δεκεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η απονομή μεταλλίων και αναμνηστικών δώρων στους νικητές του  9ου  Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος  Σκάκι 2012-2013. Την απονομή  τίμησε με την παρουσία του και ο αντιπρόεδρος της σκακιστικής ομοσπονδίας κ. Κουτρούκης.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας - 2012

Την Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας η γιορτή των Χριστουγέννων από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Β1΄ και Β2΄. Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν χριστουγεννιάτικα δρώμενα και μας μετέφεραν μηνύματα αγάπης και ειρήνης.

Υπεύθυνοι γιορτής: Δημοπούλου Μαρία     δασκάλα Β1΄ τμήματος
                             Σπυρίδου Μαρία          δασκάλα B2΄ τμήματος
                             Κόλλια Σωτηρία          Μουσική
                             Ανθιμίδου Βέρα           Εικαστικά
                             Χατζηιακώβου Όλγα   Θεατρική αγωγή

Φωτογραφίες από τη γιορτή

ΛΕΣΧΕΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Για τις ανάγκες του Προγράμματος «Καινοτόμες δράσεις ενίσχυσης της Φιλαναγνωσίας των μαθητών» που υλοποιεί το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και δια βίου μάθηση», ενισχύεται η ίδρυση και λειτουργία Λεσχών Ανάγνωσης σε  100 Δημοτικά Σχολεία σε όλη τη χώρα.

Το Σχολείο μας είναι ένα από τα παραπάνω Σχολεία στα οποία θα λειτουργήσει Λέσχη ανάγνωσης. Παρέες μαθητών θα συναντιούνται στη βιβλιοθήκη του Σχολείου ώστε να καλλιεργηθεί η σχέση τους με το βιβλίο, να συζητήσουν και να δημιουργήσουν. Το βιβλίο ανοίγει νέες οδούς στην προσέγγιση τους και υπόσχεται νέες διαδρομές στη δημιουργία.

Φωτογραφίες από ενημέρωση διασώστη του ΕΚΑΒ

Τουρνουά καλαθοσφαίρισης Δημοτικών σχολείων

1ο Παλαιοκάστρου - Ελευθέριο Κορδελιό