Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

Fax. 2310696925
mail@dim-palaiok.thess.sch.gr

αρχικήτο σχολείο μαςπροσωπικόσκάκιμουσικήprojectsεκδηλώσειςολοήμερο

έγγραφαεκπαιδευτικό υλικόπεριβάλλοντο βήμα των εκπαιδευτικώνσυνδέσειςσύλλογος γονέων

Γερμανικά Χριστούγεννα

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023, τα παιδιά της  Ε’ τάξης του 1ου Δημοτικού Παλαιοκάστρου ετοίμασαν μια Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών. Έτσι δοκίμασαν γερμανικές Χριστουγεννιάτικες λιχουδιές, ετοίμασαν και ήπιαν το ζεστό παραδοσιακό κρασί ‘γκλούβαιν’ (Glühwein) στην παιδική του διασκευή , τραγούδησαν όμορφα γερμανικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια κι ευχήθηκαν από την καρδιά τους Frohe Weihnachten (Καλά Χριστούγεννα)!!

Τα φαναράκια του Αγίου Μαρτίνου

Στις 11 Νοεμβρίου είναι η γιορτή του Αγίου Μαρτίνου. Ο Άγιος Μαρτίνος ήταν ένας απλός άνθρωπος που μοιραζόταν τα υπάρχοντά του και στήριζε όσους είχαν ανάγκη. Χαρακτηριστικά λέγεται ότι στη διάρκεια μιας χιονοθύελλας έκοψε στα δύο τον μανδύα του, για να ντύσει έναν γυμνό φτωχό και έτσι τον έσωσε από το κρύο. Στη Γερμανία γιορτάζεται με παιδικές παρελάσεις και κάλαντα που τα παιδιά τραγουδούν από πόρτα σε πόρτα κρατώντας αυτοσχέδια φαναράκια. Για τους Γερμανούς, είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουν τα παιδιά τους πώς να μοιράζονται τα υπάρχοντα τους με άλλους:

-Να μοιράζεσαι απλόχερα

- Να προσφέρεις, χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα

Έτσι λοιπόν παιδιά των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του 1ου Δημοτικού σχολείου Παλαιοκάστρου έφτιαξαν τα φαναράκια τους (Laternen) με τη βοήθεια της δασκάλας των Γερμανικών κ. Παρασκευής Τσελεπή, προκειμένου να συμβολίσουν το φως και την ελπίδα που φέρνει η προσφορά στη ζωή των ανθρώπων που έχουν ανάγκη. Παράλληλα, τραγούδησαν τα τραγούδια που μιλούν για το φως που λάμπει στον ουρανό από το φεγγάρι και τα αστέρια, το οποίο συμπληρώνεται στη γη από τα φαναράκια των παιδιών.

Παγκόσμια Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το 1ο, 2ο, 3ο και 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο», το Ίδρυμα ΝΟΗΣΙΣ ‐ Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, το Σωματείο Φίλοι του Κ.Δ.Ε.Μ.Τ, και την Οργάνωση «Ζήσε Χωρίς Εκφοβισμό», διοργάνωσαν κεντρική εκδήλωση στο Συνεδριακό Κέντρο του ΝΟΗΣΙΣ, την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο της  Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκδήλωση με τις αφίσες που σχεδίασαν στο πλαίσιο του προγράμματος «Ασφάλεια στο διαδίκτυο»

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Στο πλαίσιο του προγράμματος του θεματικού δικτύου «Ασφάλεια στο διαδίκτυο» η Δ’ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο σχετικό project πραγματοποιώντας έρευνα  για  τη χρήση του διαδικτύου από μικρούς και μεγάλους. Η έρευνα χρησιμοποίησε ανώνυμα ερωτηματολόγια με σταθμισμένες ερωτήσεις. Οι γονείς και οι μαθητές της Δ΄ τάξης ανταποκρίθηκαν άμεσα και τους ευχαριστούμε για τη συνεργασία. Όλο το πρόγραμμα βασίζεται στην προαιρετική και εθελοντική προσπάθεια.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά, στοχεύοντας στη σωστή χρήση του διαδικτύου.

Αποτελέσματα της έρευναςς

Project στο μάθημα των ΤΠΕ

από τον εκπαιδευτικό της Πληροφορικής Αλεξιάδη Γιώργο.

«Αναλαμβάνουμε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

ENGLISH CORNER

Project στο μάθημα των Αγγλικών

από τις εκπαιδευτικούς της Αγγλικής Γλώσσας Κυλικλή Γλυκερία και Μανιαδάκη Μαρία.

RAPPELKISTE

Project στο μάθημα των Γερμανικών

από την εκπαιδευτικό της Γερμανικής Γλώσσας Κούτσικου Βασιλική .

Le coin de français

Project στο μάθημα των Γαλλικών

από την εκπαιδευτικό της Γαλλικής Γλώσσας Ομουρίδου Όλγας.

ΠΟΝΤΟΣ