Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

Fax. 2310696925
mail@dim-palaiok.thess.sch.gr

αρχικήτο σχολείο μαςπροσωπικόσκάκιμουσικήprojectsεκδηλώσειςολοήμερο

έγγραφαεκπαιδευτικό υλικόπεριβάλλοντο βήμα των εκπαιδευτικώνσυνδέσειςσύλλογος γονέων

Παγκόσμια Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το 1ο, 2ο, 3ο και 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο», το Ίδρυμα ΝΟΗΣΙΣ ‐ Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, το Σωματείο Φίλοι του Κ.Δ.Ε.Μ.Τ, και την Οργάνωση «Ζήσε Χωρίς Εκφοβισμό», διοργάνωσαν κεντρική εκδήλωση στο Συνεδριακό Κέντρο του ΝΟΗΣΙΣ, την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο της  Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκδήλωση με τις αφίσες που σχεδίασαν στο πλαίσιο του προγράμματος «Ασφάλεια στο διαδίκτυο»

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Στο πλαίσιο του προγράμματος του θεματικού δικτύου «Ασφάλεια στο διαδίκτυο» η Δ’ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο σχετικό project πραγματοποιώντας έρευνα  για  τη χρήση του διαδικτύου από μικρούς και μεγάλους. Η έρευνα χρησιμοποίησε ανώνυμα ερωτηματολόγια με σταθμισμένες ερωτήσεις. Οι γονείς και οι μαθητές της Δ΄ τάξης ανταποκρίθηκαν άμεσα και τους ευχαριστούμε για τη συνεργασία. Όλο το πρόγραμμα βασίζεται στην προαιρετική και εθελοντική προσπάθεια.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά, στοχεύοντας στη σωστή χρήση του διαδικτύου.

Αποτελέσματα της έρευναςς

Project στο μάθημα των ΤΠΕ

από τον εκπαιδευτικό της Πληροφορικής Αλεξιάδη Γιώργο.

«Αναλαμβάνουμε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

ENGLISH CORNER

Project στο μάθημα των Αγγλικών

από τις εκπαιδευτικούς της Αγγλικής Γλώσσας Κυλικλή Γλυκερία και Μανιαδάκη Μαρία.

RAPPELKISTE

Project στο μάθημα των Γερμανικών

από την εκπαιδευτικό της Γερμανικής Γλώσσας Κούτσικου Βασιλική .

Le coin de français

Project στο μάθημα των Γαλλικών

από την εκπαιδευτικό της Γαλλικής Γλώσσας Ομουρίδου Όλγας.

ΠΟΝΤΟΣ