ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

mail@dim-palaiok.thess.sch.gr

Εκδηλώσεις 2009-10
Γιορτή αποφοίτησης και λήξης της σχολικής χρονιάς 2010-2011

Οι μαθητές της Έκτης τάξης παρουσίασαν, την Τρίτη 14 Ιουνίου 2011, στην κατάμεστη αίθουσα του Δημοτικού Μεγάρου «Παύλος Μελάς», την παράσταση με τίτλο «Θα βρεθούμε ξανά». Η γιορτή περιελάμβανε αναμνήσεις, όνειρα για το μέλλον, χορό και τραγούδια. Τα κείμενα που διάβασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες ήταν διασκευασμένα αποσπάσματα από το βιβλίο του Μαρτσέλο ντ΄ Όρτα με τίτλο «Εγώ ελπίζω να τη βολέψω», ενώ τους διαλόγους έγραψαν οι ίδιοι
οι μαθητές.

Καλλιτεχνική επιμέλεια γιορτής:     Χουμέτη Δήμητρα
Μουσική επιμέλεια και υπεύθυνοι
γιορτής οι δάσκαλοι:                      Κουμούτσογλου Κυριάκος
                                                   Ντόντης Δημήτρης
Τραγούδια:                                   Γερεμπακάνης Εμμανουήλ

4ο τουρνουά ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων Ωραιοκάστρου

Το σχολείο μας συμμετείχε, το Σάββατο 14-05-2011, στο 4ο τουρνουά ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων Ωραιοκάστρου,
που οργάνωσε ο Δ. Α. Σ. Ωραιοκάστρου (υπό την αιγίδα του Δήμου Ωραιοκάστρου), με μαθητές της Έκτης Τάξης.
      Οι μαθητές μας χάρηκαν τη συμμετοχή τους στο τουρνουά, αν και δεν είχαμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Ενημέρωση από τη Διεύθυνση Τροχαίας Θεσσαλονίκης με θέμα «Οδική Ασφάλεια»

Την  Τρίτη 3 Μαΐου 2011, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση, στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας, από τη Διεύθυνση Τροχαίας Θεσσαλονίκης με θέμα «Οδική Ασφάλεια». Στην ενημέρωση, που παρακολούθησαν, τμηματικά, όλοι οι μαθητές του σχολείου μας, παρουσιάστηκαν οι αρχές του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, στο πλαίσιο της πρόληψης των τροχαίων ατυχημάτων. Προβλήθηκε επίσης βίντεο της Διεύθυνσης Τροχαίας.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Η γιορτή για την επέτειο του 1821 -  2011

Την Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2011, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ2.

Υπεύθυνοι γιορτής:  Αλετράς Αντώνης        δάσκαλος Γ1΄ τμήματος
                              Βαλδούμα Παναγιώτα   δασκάλα Γ2΄ τμήματος
                              Καραφυλιά  Μαρία και Λύσσα Βασιλική Γυμνάστριες
                              Γερεμπακάνης Εμμανουήλ       μουσικός
                              Χουμέτη Δήμητρα        Θεατρική αγωγή

΄                                                                                   Φωτογραφίες από τη γιορτή

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας

Παραμονές Χριστουγέννων τα παιδιά του Α1, Α2 και Α3 παρουσίασαν χριστουγεννιάτικα δρώμενα και μας μετέφεραν μηνύματα αγάπης και ειρήνης.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι δασκάλες: Γουτκίδου Κατερίνα, Αστερίου Θάλεια και Κουτρή  Μαρία υπό την καθοδήγηση της δασκάλας θεατρικής  αγωγής Χουμέτη Δήμητρας.

Τη μουσική επιμελήθηκε ο δάσκαλος της μουσικής Γερεμπακάνης Μανόλης και το σκηνικό της παράστασης ο δάσκαλος εικαστικών Χριστοφάκης Μανόλης.

Η γιορτή του Πολυτεχνείου -  2010

Την Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου 2010, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Δ1΄ και Δ2΄.

Υπεύθυνοι γιορτής: Χρηστίδης Σταύρος      δάσκαλος Δ1΄ τμήματος
                             Μπάρμπας Κων-νος     δάσκαλος Δ2΄ τμήματος
                             Γερεμπακάνης Εμμανουήλ        μουσικός

Η γιορτή για την επέτειο του '40 -  2010

Την Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2010, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Ε1΄,  Ε2΄ και Ε3΄.

Υπεύθυνοι γιορτής:  Μαμώλης Βασίλης        δάσκαλος Ε1΄ τμήματος
                              Ασπρίδης Χρήστος       δάσκαλος Ε2΄ τμήματος