Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

Fax. 2310696925
mail@dim-palaiok.thess.sch.gr

αρχικήτο σχολείο μαςπροσωπικόσκάκιμουσικήprojectsεκδηλώσειςολοήμερο

έγγραφαδιδακτικές επισκέψειςπεριβάλλοντο βήμα των εκπαιδευτικώνσυνδέσειςσύλλογος γονέων

ENGLISH CORNER

Σας καλωσορίζουμε στη γωνιά της Αγγλικής Γλώσσας από όπου θα μπορείτε να αντλείτε πληροφορίες,  άλλα και ενδιαφέρουσες ειδήσεις . Ο άμεσος στόχος  είναι η ψυχαγωγία και η πληροφόρηση σας  για κάθε τι που έχει σχέση με καινοτόμες δράσεις ,εκπαιδευτικά προγράμματα αλλά και εργασίες των μαθητών και των μαθητριών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παλαιοκάστρου.Γι'αυτό και  οποιεσδήποτε προτάσεις ή διορθώσεις είναι ευπρόσδεκτες.

We welcome you warmly to the English Corner of the 1st Palaiokastro Primary School. In this site you can find  useful  info related to innovative activities,  projects done  by the students and informational bits of news . We hope to entertain you and to keep you updated on anything related to the English language & culture. Therefore any suggestions on your part will be more than welcome.

ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ

ΜΑΝΙΑΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

ΚΥΛΙΚΛΗ ΓΛΥΚΕΡΙΑ

Hello Europe

‘Hello Europe είναι ο τίτλος του etwinning προγράμματος που συμμετέχει το σχολείο μας για το έτος 2018-2019 μαζί με σχολεία από την Ιταλία, Τουρκία, Πολωνία, Πορτογαλία και Κροατία.  Το θέμα του προγράμματος είναι η ανάδειξη της Πολιτιστικής Κληρονομιάς των χωρών που συμμετέχουν μέσα από δραστηριότητες των μαθητών μας, όπως ανταλλαγή καρτών, γραμμάτων, εικόνων  για ιδιαίτερες ημέρες, πληροφορίες για την παραδοσιακή μουσική, χορούς, φαγητά, γλώσσα, ρούχα, μνημεία, μύθους και την ιστορία της κάθε χώρας.

Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές μας έχουν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν στην Αγγλική γλώσσα με συνομήλικούς τους από άλλες χώρες, να μάθουν για τον πολιτισμό και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των  χωρών που συμμετέχουν, να εμπλουτίσουν τη γνώση τους και να βιώσουν την συνύπαρξή τους με άλλους λαούς σε ένα Ευρωπαϊκό περιβάλλον.

1. Συνάντηση του σχολείου μας με το σχολείο  του Ικονίου της Τουρκίας μέσω Skype.  Το σχολείο του Ικονίου παρουσίασε το σημαντικό για την παράδοσή τους ποιητή και συγγραφέα Mevlana Celaleddin Rumi, ενώ το σχολείο μας παρουσίασε Χριστουγεννιάτικα έθιμα.

για να δείτε τα βίντεο

κάντε κλικ εδώ

κι εδώ

2. Ανταλλαγή χριστουγεννιάτικων καρτών

3.Διαγωνισμός λογότυπου του etwinning project “Hello Europe”

4.Puzzles φτιαγμένα από το τουρκικό σχολείο για τους μαθητές μας, για να γνωρίσουν μέσα από αυτά τις χώρες που συμμετέχουν στο etwinning project.

για να παίξετε με τα Puzzles κάντε κλικ εδώ

Οι  Αρχαίοι Θεοί του Ολύμπου

Στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας οι μαθητές των δύο τμημάτων της Γ ‘ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος « Οι Αρχαίοι Θεοί του Ολύμπου» , δημιούργησαν  δύο εικονογραφημένα βιβλία με τις  δικές τους ζωγραφιές για τους αρχαίους θεούς  και τα σύμβολά τους.

Στο power point που ακολουθεί υπάρχουν κάποιες από αυτές τις ζωγραφιές των μαθητών.

« Οι Αρχαίοι Θεοί του Ολύμπου»

Η εκπαιδευτικός της Αγγλικής Γλώσσας

Μανιαδάκη Μαρία

HOME SWEET HOME

Home is where the heart is, but where exactly have people lived for centuries? E2 tries to revive the homes and living ways of humanity in an exciting exploration. We sincerely hope you enjoy it.

E2 AND KILIKLI GLYKERIA

Home is where the heart is...

Neolithic time

E2 presents to you the British customs and traditions which have been kept for centuries. During this joyful season we hope you enjoy reading about them.

C h r i s t m a s

ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ

ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΙΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΠΩΣ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ

THE PROJECTS ARE THE PRODUCT OF TEAM WORK RELATED TO THE BRITISH AND AMERICAN CULTURE. THE CHILDREN EXPLORED ALL ITS ASPECTS.

SCOTLAND

London

Australia 1

Australia 2

THE LONG SPOONS: AN ALLEGORY

Based on an ancient story about hunger and sharing, this animated video is part of Caritas’ “One Human Family, Food for All” campaign. The “allegory of the long spoons” teaches us that when we struggle to feed only ourselves, everyone goes hungry. But when we focus on our neighbour’s hunger, we discover there are ways to feed everyone.

Με το πρόβλημα της πείνας να διογκώνεται καθημερινά η αλληγορία των μακριών κουταλιών  δείχνει τον δρόμο για την επίλυση του προβλήματος. Είμαστε  έτοιμοι όμως να την δεχτούμε?

Project on an Indian-American Tale

This is a popular Indian tale on what is evil and what is good. Which wolf do you choose to feed every day?

Από σήμερα 12-10-2015 άρχισε ο δανεισμός αγγλικών βιβλίων (Readers) στους μαθητές-μαθήτριες της Δ΄και Ε΄τάξης. Οι μαθητές οφείλουν να διατηρούν τα βιβλία σε άριστη κατάσταση και να τα επιστρέφουν εγκαίρως.