Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

Fax. 2310696925
mail@dim-palaiok.thess.sch.gr

αρχικήτο σχολείο μαςπροσωπικόσκάκιμουσικήprojectsεκδηλώσειςολοήμερο

έγγραφαπεριβάλλοντο βήμα των εκπαιδευτικώνσυνδέσειςσύλλογος γονέων

Herzlich willkommen auf der Internetseite der  Deutsch als Fremdsprache Rappelkiste.

Es ist eine kleine Deutschkiste mit Materialien für den Deutsch als Fremdsprache Unterricht. Die Schüler sollen die Sprache kennenlernen und sie lieben lernen. Du kannst mitnehmen, was dir gefällt. Diese Internetseite ist  sowohl für Deutschlerner als auch für Deutschlehrer.

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα της γερμανικής γλώσσας.

Είναι ένα μικρό μπαούλο των γερμανικών. Στόχος είναι να αγαπήσουν οι μαθητές τη γλώσσα με διαφοροποιημένο διαδραστικό υλικό, πρωτότυπες προσεγγίσεις και καινοτόμες δράσεις. Το υλικό αυτό είναι υποστηρικτικό στο διδακτικό μας βιβλίο. Μπορείς να ψάξεις όση ώρα θέλεις μέσα στο μικρό αυτό μπαούλο. Ό, τι σου αρέσει μπορείς ελεύθερα να το περιεργαστείς και να το πάρεις μαζί σου.

Etwinning στο μάθημα των γερμανικών

Οι μαθητές της έκτης τάξης στο μάθημα των γερμανικών συμμετείχαν στο παρακάτω πρόγραμμα

Die Deutschfans - erste Schritte beim Deutschlernen

Περισσότερα εδώ

Projekte

Am 26. September ist "Europäischer Tag der Sprachen

26 Σεπτεμβρίου: Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών εορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου και είναι ημέρα αφιερωμένη στην εκμάθηση των γλωσσών. Σκοπός του εορτασμού είναι η ευαισθητοποίηση όλων σχετικά με τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών, η προβολή του τεράστιου γλωσσικού και πολιτισμικού πλούτου της Ευρώπης και η ενθάρρυνση της δια βίου εκμάθησης γλωσσών από ανθρώπους όλων των ηλικιών.

Τα παιδιά  στο μάθημα των γερμανικών έφτιαξαν ένα πόστερ σχετικά με το θέμα

Πρόγραμμα e-twinning στο μάθημα των Γερμανικών

Mini Projekte στο μάθημα των Γερμανικών με τη χρήση του padlet

Πολιτιστικό Πρόγραμμα στο μάθημα των γερμανικών από τα παιδιά της ΣΤ΄

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών εκπονήθηκε αυτήν τη σχολική χρονιά (Οκτώβριος 2015 Μάρτιος 2016) Πολιτιστικό Πρόγραμμα  με θέμα «Deutschland: Fotoprojekt»  κατά το οποίο έγινε έρευνα για τις πόλεις  της Γερμανίας  κάνοντας  χρήση του διαδικτύου και των ΤΠΕ (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και Επικοινωνίας ) καθώς και εργαλείων Web 2.0.

Αποτέλεσμα αυτής της έρευνας ήταν πολλές παρουσιάσεις σε PPT

Im Rahmen des Kulturprojektes «Deutschland: Fotoprojekt»  haben die Schüler ,  viele Arbeiten in PPT oder WORD über Deutschland  gemacht, die in der Fortsetzung dieser Seite ausführlich zu sehen sind.

Εργασίες μαθητών κατά τη διάρκεια του προγράμματος

Εργασία 1

Εργασία 2

Εργασία 3

Εργασία 4

Εργασία 5

Η καθηγήτρια γερμανικών

Κούτσικου Βασιλική

Δραστηριότητες στο μάθημα των Γερμανικών

Στα πλαίσια των Σχολικών Πολιτιστικών Προγραμμάτων στην φετινή σχολική χρονιά,στο μάθημα των Γερμανικών,υλοποιείταιτο Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο "Deutschland: Fotoprojekt".

Σκοπός του προγράμματος είναι  να δημιουργηθεί ένα αποθετήριο πληροφοριών για τις πόλεις της Γερμανίας, αξιοποιώντας τις δυνατότητες που προσφέρουν τα σύγχρονα διαδικτυακά εργαλεία(Web 2) σε συνδυασμό με τις σύγχρονες παιδαγωγικές αντιλήψεις για τη μάθηση.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη μέθοδο project και βασίζεται στη θεωρία  της ομαδοσυνεργατικής μάθησης.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι μαθητές  θα πετύχουν πολλαπλούς στόχους σε γνωστικό, τεχνολογικό και κοινωνικό επίπεδο. Το περιβάλλον εργασίας, που επιλέχθηκε για την υλοποίηση του προγράμματος είναι το διαδίκτυο .

Μέσω του πολιτιστικού προγράμματος αναδεικνύονται οι δυνατότητες που προσφέρει η  δημιουργία Projectστην εκπαιδευτική διαδικασία.

Η  διδακτική προσέγγιση συλλαμβάνει τη διδασκαλία του μαθήματος των Γερμανικών  ως ένα συλλογικό έργο μιας μαθησιακής κοινότητας που έχει ως στόχο τη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού βιβλίου σχετικού με το αντικείμενο της μάθησης (με τη χρήση ενός web 2 εργαλείου το padlet).

Διαδικτυακές Εφαρμογές (Web 2)

Το padlet είναι μια διαδικτυακή εφαρμογή (εργαλείο Web 2)που μας δίνει την δυνατότητα να εκφράζουμε τις ιδέες μας μέσα σε ένα ομαδοσυνεργατικό πνεύμα  Χρησιμοποιήθηκε  το padlet για να:

Παρουσιαστεί ο κάθε μαθητής

Θέσουν οι μαθητές ερωτήσεις

Παρουσιάσουν οι μαθητές τις γνώσεις τους πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα

Εκφράσουν οι μαθητές τις ιδέες και τις σκέψεις τους σε θέματα που αναπτύσσονται στην τάξη

Η δη΅ιουργία διαδραστικών ασκήσεων ΅ε τη βοήθεια της εφαρ΅ογής learning apps.

Τα Learning apps είναι ΅ία διαδικτυακή εφαρ΅ογή που δίνει στον διδάσκοντα τη δυνατότητα να δη΅ιουργήσει διάφορων τύπων ασκήσεις για τον διαδραστικό πίνακα ή για τον υπολογιστή.

Δημιουργούνται  ασκήσεις αντιστοίχισης, πολλαπλών επιλογών, ερωτη΅ατολόγια και άλλες εφαρμογές.

Βασιλική Κούτσικου

Καθηγήτρια Γερμανικών

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ. ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ

Για να δεις την παρουσίαση πάτησε εδώ.

Προβολή εργασιών με θέμα «ανταλλαγή πασχαλινών καρτών» από το πρόγραμμα eTwinning.

Ο/Η κάθε εκπαιδευόμενος/η κλήθηκε να σχεδιάσει μια κάρτα με συγκεκριμένο αποδέκτη.

Σκοποί – στόχοι-επιδιώξεις

Με αυτήν τη διδακτική ενότητα επιδιώκεται οι μαθητές/τριες :

Ø  να μπορούν να διατυπώνουν σωστά ευχές, από άποψη  ορθογραφίας, δόμησης του λόγου και έκφρασης .

Ø  να ασκηθούν στη μετάβαση από την προφορική έκφραση στην παραγωγή γραπτού  λόγου

Ø  να συνειδητοποιήσουν ότι ο γραπτός λόγος ακόμη κι όταν είναι λακωνικός  και  ελλειπτικός   προϋποθέτει εξοικείωση και άσκηση

Ø  να είναι σε θέση να γράφουν σύντομα και περιεκτικά κείμενα

Ø  να κατανοήσουν ότι το ύφος ενός κειμένου έχει άμεση σχέση με τον αποδέκτη

Ø  να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους

Ø  να μάθουν να σκέφτονται οργανωτικά

Ø  να μυηθούν στην αποστολή ευχετηρίων μηνυμάτων μέσω χειροποίητων καρτών

Ø  να ενταχθούν στο  κλίμα των επερχόμενων γιορτινών ημερών

Διασκέδασαν  αρκετά και άρχισαν έναν άτυπο διαγωνισμό πρωτότυπης σκέψης. Έτσι δημιουργήθηκε ένα επιπρόσθετο κλίμα καλοπροαίρετης διάθεσης, και  φιλικότητας.

8 pizap

Η καθηγήτρια γερμανικών